![]() Mietrowagonmasz Seria 81 |
---|
![]() Wagonmasz Seria 81 |
![]() Alstom Metropolis |
![]() Siemens Inspiro |
Wagony z zakładów produkcyjnych Siemens
W lutym 2011 roku podpisano umowę na dostawę 210 nowoczesnych wagonów wyprodukowanych przez zakłady Siemensa. Duża część zamówienia zostanie wykonana w nowosądeckich zakładach stowarzyszonej firmy Newag. Umowa przewiduje także możliwość dokupienia kolejnych 105 wagonów w momencie przedłużania centralnego odcinka II linii metra. Nowoczesne wagony o nazwie „Inspiro” będą łączyć się po 6 sztuk w całkowitą liczbę 35 pociągów i, co jest nowością, umożliwiają przechodzenie pomiędzy wagonami w trakcie podróży. Koszt podpisanej umowy wyniósł 1 mld 69 mln złotych. Pierwsze składy Inspiro na tory pierwszej linii wyjechały 6 października 2013 roku. Docelowo mają one jeździć na linii drugiej. Pociąg długości 118 metrów mieści w sumie około półtora tysiąca pasażerów. 17 listopada 2013 jeden ze składów zapalił się w tunelu, konieczna była ewakuacja pasażerów.
Wagony serii 81 produkcji rosyjskiej
W roku 1982 zdecydowano o wykorzystaniu wagonów rosyjskich. W latach 80. zawarto umowę między PRL a ZSRR na zakup w sumie 250 sztuk wagonów serii 81 produkcji rosyjskiej dla warszawskiego metra, obsługujących całą pierwszą linię. 90 sztuk miało być darem narodu rosyjskiego dla narodu polskiego. W roku 1990 dostarczono 10 darmowych wagonów (2 pociągi po 5 wagonów) z zakładów produkcyjnych Mietrowagonmasz z Mytiszczi pod Moskwą, pozostałych Warszawskie Metro nie otrzymało ze względu na zmianę sytuacji politycznej. Wówczas zdecydowano o rozesłaniu ofert do polskich i zachodnich firm. Oferty przedsiębiorstw za granicznych były nowoczesne, ale zbyt drogie. W efekcie podpisano umowę z APO Wagon-masz z Petersburga, ponieważ wagony tej produkcji były 5-krotnie tańsze od zachodnich, lecz mniej nowoczesne.
Wagony z zakładów produkcyjnych Alstom
22 lipca 1998 rozstrzygnięto przetarg na dostawę 108 nowych wagonów metra. Nowe wagony zostały zaprojektowane oraz wykonane przez firmę Alstom we współpracy z zakładami Alstom Konstal z Chorzowa. Nowe wagony należą do serii polis, wykonane są z aluminium, stali, a spojenia połączone nitami. Wnętrze wagonu powinno być odporne na ogień i dewastację.